2011. május 11., szerda Tájékoztató a parlagfű elleni közérdekű védekezésről
Az egészséghez való alapjog és az egészséges környezet biztosítása érdekében közös cél, hogy a parlagfű felszaporodását és terjedését allergén pollentermelése miatt megakadályozzuk. Mindez törvényi szintű rendelkezésként az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló 2008. évi XLVI. törvényben (továbbiakban: Tv.) került előírásra, a földtulajdonosok és földhasználók számára egyaránt. A törvénymódosítás részletes szabályozást ad a parlagfű elleni hatékony védekezés kérdéskörében. A Tv. 17. § (4) bekezdése értelmében: „A földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.”
A törvénymódosítás megteremtette a kötelezettség ellenőrzésének és a végrehajtás kikényszerítésének hatékony feltételrendszerét. A helyszíni ellenőrzés során – amennyiben bizonyítást nyer, hogy a földhasználó nem tett eleget a jogszabály által előírt kötelezettségének, a parlagfű- mentesítés kikényszerítése érdekében külterületen a MSZH Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság, belterületen a jegyző közérdekű védekezést rendel el.
A helyszíni ellenőrzést, illetve a közérdekű védekezést a hatóság a lezárt terület felnyitásával, az ott tartózkodó személyek akarata ellenére is elvégeztetheti. A parlagfű elleni közérdekű védekezés során az érintett kultúrában okozott károkért a földhasználó kártalanításra nem tarthat igényt. Emellett a parlagfű mentesítését a köztisztaság fenntartásáról és a zöldterületek gondozásáról szóló 12/2004. (III. 26.) önkormányzati rendelet 10. § (2) bekezdése is rögzíti, az alábbiak szerint:
„A tulajdonos a belterületi ingatlanok gyomtalanításáról, rendszeres kaszálásáról, a virágzást megelőzően az allergiát okozó gyomnövények (pl. parlagfű, fekete üröm) elszaporodásának megakadályozása érdekében folyamatosan köteles gondoskodni.”
A parlagfűvel szennyezett területeket a Közterület Felügyelet is rendszeresen ellenőrzi és azzal szemben aki tevékenységével a rendeletben foglalt kötelezettségeit megszegi szabálysértési eljárást kezdeményezhet.
A közérdekű védekezés elrendelése mellett egyidejűleg növényvédelmi bírságot kell kiszabni. A bírságot a növényvédelmi hatóság határozatban állapítja meg, melynek legkisebb összege tizenötezer forint, legmagasabb összege ötmillió forint. A bírságot és késedelmi kamatot adók módjára kell behajtani, amelyről az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal gondoskodik. Továbbra is lehetőség van szabálysértési eljárás lefolytatására és pénzbírság kiszabására, amely szerint: „A növényvédelmi bírság megfizetése nem mentesít az egyéb szabálysértési vagy büntetőjogi felelősségre vonás alól.”
A fentiek alapján kérem a tisztelt barcsi ingatlantulajdonosokat és földhasználókat, hogy fokozott figyelmet fordítsanak a jogszabályi rendelkezések betartására.
Balázsné Dr. Vástyán Krisztina címzetes főjegyző |